top of page

YAN FLÜT NOTALARI

yan-flut-notalari.jpg

YAN FLÜT NOTALARI

Yan flüt notaları flüt çalmaya karar verdiğiniz ilk anda; “Acaba notaları öğrenebilir  miyim? “sorusunu akıllara getiren ilk konu başlığıdır.

Çoğumuzun okul yıllarında öğrendiği, bir çırpıda söylediğimiz notaların( Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si…) sıralanmış hali hep aklımızın bir köşesindedir. İşte tam bu noktada yeni bir enstrüman çalmayı öğrenirken, ezberlediğimiz bu sistemi kısa süreli ve tekrar çıkarmak üzere rafa kaldırmamız gereklidir.

       Tüm enstrümanların kendine ait farklı yapıları ve yaradılışları vardır. Telli çalgılar, üflemeli çalgılar, yaylı çalgılar vb… Bu çalgıları öğrenmeye başlarken ilk çalmayı öğrendiğiniz notanın adı da farklı olabilir. Özet olarak notaları sayarken “Do” notası ile başlamamız, çaldığımız enstrümanda da “Do” notasını çalmaya başlamamız anlamına gelmez.

Yan flüt notaları sistemli ve sıralı bir şekilde ilerler fakat üflemeye başladığımız ilk nota “Do” notası değildir.

Flüt, uzun bir fiziksel yapıya sahiptir. Omuzlarımız ve kollarımızla dengede tutabilmek için yoğun bir uğraş veririz. Bu dengeyi genelde en rahat sağladığımız seslerle ve üfleyişle başlarız. Örneğin si, la,sol sesleri.  Üflerken de sizi yormaz ve nefes dengemizde yardımcı olur.

Yan flüt notaları aslında tersten öğrenilmeye başlıyor gibi de düşünebiliriz.

 

Sol el ve parmaklarımız öğrenme sürecinin ilk aşamasında  çok önemlidir. Çünkü  dengeyi kuran sol eldir. Sol el;  Si ,la, sol seslerini doğru basıp çalmayı; evin en sağlam temelini atmak gibi düşünebiliriz.

Bu üç notadan sonra ince do notasına geçiş yapılır. Eğer temeli sağlam atabilmişsek Sİ LA SOL notalarında sorun yaşamamışsak ince do ile denge çalışmalarına biraz daha ağırlık vermiş olacağız

 

Yukarıda da bahsettiğim gibi aslında yan flüt notaları öğrenme hikayemiz tersten başlamış oldu. Önce si,la,sol ve ardından ince do notasını öğrendik. Sol el parmaklarımız ve notalarımızı tamamlamış olduk.Şimdi sırada sağ elimiz var. Sağ elimizde ise fa,mi,re,(kalın)do notaları. Bu aşamaya geldiğimizde yani sağ elimizi de artık ekeyebildiysek denge ile ilgili bir sorun artık yaşamayız.

Çünkü tüm parmaklarımız artık flüdün üstündedir.

 

Başlangıç aşaması olarak yan flüt notaları öğrenme sistemimiz işte bu şekilde ilerler .

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

bottom of page