NOTA ÖĞRENME YA DA ÖĞRENMEME İŞTE BÜTÜN MESELE BU...


Doğduğumuz andan itibaren başlıyor müzik hikayemiz. Evet belki de Piyano ve Keman Konçertoları dinleyerek büyümedik ama mutlaka bir ninni dinlemişizdir güzel annelerimizden hepimiz.

Hayat ilerledikçe biz büyüdükçe tercihlerimiz başlıyor. Kimimiz Avukat oluyor kimimiz Öğretmen ya da Mühendis... Ve teknoloji o kadar ilerliyor nesil değişiyor ki ilginç meslekler bile var oluyor hayatımızda.

Ama bir gün geliyor müzik yokluyor bizi. Kaçamayız ondan. Dedik ya o ninniyi dinledik bir kere.

Peki şimdi ne olacak?

"Ben notaları nasıl öğreneceğim en iyisi hiç bir şey çalmayım." düşüncesi beliriyor çoğumuzun aklında.

Bu düşünceleri artık yıkmak istiyoruz...

Notaların çok önemli olduğunu bu mesleği profesyonel bir şekilde yapan ve uzun yıllar müzik eğitimi almış eğitmenler olarak kesinlikle kabul ediyoruz ama şunu da unutmayalım ki “Notalar=Semboller”

Yani müziğin sadece sembollerden ibaret olmadığını düşünen ,yenilikçi eğitmenler olmalıyız.

Tanışma ve ders yapma fırsatı bulduğumuz her meslek grubundan her yaştan muhteşem piyano çalan ve ileri seviyedeki zor şarkıları sadece kulaktan çalma diye tabir ettiğimiz dinleyerek çalabilen ama nota öğrenmemiş ve hala öğrenme konusunda ısrarlı ve kararlı, öğrenmeye açık öğrencilerle tanıştık.

Beynimiz mükemmel bir sistemle çalışıyor.Notalar görsel bir şölen..Sistemi çözmek biraz zaman alsada gözlerimiz adeta bir fotoğraf makinası gibi notaların şekillerini fotoğraflıyor ve beynimize depoluyor. Bir süre sonra göz ve beyin bir anda birlikte hareket etmeye başlıyor ve eller devreye giriyor. “GÖZ , BEYİN ,ELLER” İşte bu üçlü aynı anda çalışmaya başladığı anda ortaya muhteşem bir şey çıkıyor.

İşte bu yüzden Sembollere sıkışıp kalmayalım ..Her yaşta bir enstrüman çalabiliriz.Notaları da öğrenebiliriz.Sistemi çözmek ELLERİMİZDE ,GÖZLERİMİZDE VE BEYNİMİZDE...

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2016 by Key Lessons. Proudly created with S.T STUDIO